A józsefvárosi taxis, aki megmutatja milyen is volt hajdan Budapest
- Hír8 Extra
- 2024. dec. 2.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2024. dec. 11.
Popovics András nosztalgiából kezdett régi képeket gyűjteni, azokhoz érdekes információkat társítani. Végül elhatározta, hogy ezt az értéket másokkal is megosztja. Weboldala ma már egy hatezer képet tartalmazó tudásbázis, amelyben órákig lehet kalandozni a múlt és a jelen mesgyéjén.

Az ilyenisboltbudapest.hu keletkezésének története Popovics András tizennégyéves korára vezethető vissza, amikor kapott egy kismotort szüleitől. Ezzel bejárta Budapest nagy részét, amit akkoriban még biztonságosabban lehetett megtenni, hiszen a forgalom töredéke volt a mostaninak. Mikor eljött az internet korszaka, András nosztalgiából felkereste ezeket a helyszíneket, ahol oly sok emléket gyűjtött.
„Elkezdtem gyűjtögetni a gyerekkoromból származó fotókat és a helytörténeti témájú könyveket is, hiszen a képek mellé én érdekes információkat is hozzáteszek és ettől lesz más az én oldalam, mint a hasonló fotótáraké”
– meséli. Informatikus fia látván az édesapa hobbiját, összerakott neki egy weboldalt, ahová feltölthette a képeket.
András érdeklődési köre egyre szélesedett. Visszament időben a fényképezés hajnaláig, sőt még azelőttig, hiszen térképeket, rajzokat, festményeket is feldolgoz.
„Végül elkezdtem én is fényképezni, méghozzá azokat a képeket reprodukáltam, amelyekről volt korabeli változat. Megkerestem a legmegfelelőbb helyet, és szöget ahhoz, hogy a mai korból is legyen az adott képnek egy párja” – mondja, hozzátéve: egy oldallátogatója, Ajkay Örkény meglátta a képpárokban a fantáziát, és sok esetben összedolgozta a korabeli fotókat a maiakkal, amikből izgalmas montázsok születtek.

Az oldalra felkerülő fotók egy jelentős része a Fortepanról származik, de itt sokkal több a hozzá tartozó szöveg.
„Én utánajárok a részleteknek és a legizgalmasabb információkat a képek mellé írom”
– hangsúlyozza András, példaként említve amikor rábukkant egy Moszkva teret (ma Széll Kálmán tér) ábrázoló fotóra, amelyen villamos tetején volt egy fogkrémreklám. A képet addig nagyította, míg fel nem fedezte rajta, hogy a terméket radioaktívként reklámozzák. „Ma már tudjuk, hogy ez veszélyes – mondja András –, de akkoriban, a XX. század közepén még csodaszernek hitték, ezért büszkén hirdették a termékeken.”
Popovics András sok időt tölt a képek elemzésével. Egy képet általában egy óra alatt dolgoz fel, de volt amire hat órát fordított. „Ha van egy új kép, akkor az az elsődleges, hogy időben behatároljuk, aztán mellé tesszük a helyszínt – a közterület korabeli, illetve a mai nevét is kibogarászom, utánajárok a fotón látható érdekességeknek, aztán felkerül az oldalra, hozzáadom a címkéket és teszek mellé négy másik kapcsolódó képet ajánlásként” – avat be a részletekbe.

András ma már nyugdíjas éveit tölti, korábban taxizással kereste a kenyerét. Fia csinált neki egy olyan programot, amit a taxiban el tudott indítani és a haladási útvonalon folyamatosan feldobta az éppen adott helyszínhez tartozó régi képeket. Ezzel sok örömöt okozott az utasoknak, egyikük hálából neki adta a hatezer darabos archív fényképgyűjteményét.
A férfi sok érdekes történetet ismer. Kevésbé köztudott, hogy régen baloldali közlekedés volt érvényben Magyarországon. „1941 július 6-án hajnali háromtól vezették be a jobboldalit az egész országban, kivéve a fővárosban, ahol hat hónappal később történt meg ez, valószínűleg azért, mert a járművek nagyrésze ide koncentrálódott és hagytak időt az átállásra” – meséli.

Aki személyesen is találkozna Andrással, az megteheti december 3-án, hiszen 17 órakor kezdődik az előadása a Józsefvárosi Fidesz Baross utcai irodájában. Ott további érdekességeket oszt meg az érdeklődő közönséggel.